ЩО ЦЕ – ДПК?
ДПК – це скорочення для словосполучення «добровільна пожежна команда». Добровільна пожежна команда – це побутова назва пожежних підрозділів, основу яких складають добровольці (волонтери). Формально, відповідно до Кодексу цивільного захисту України, вони називаються пожежно-рятувальні підрозділи для забезпечення добровільної пожежної охорони (ст. 63 Кодексу). Для спрощення ми у цьому матеріалі називатимемо їх ДПК.
Не всім відомо, але в Україні реагування на пожежі забезпечується не тільки державними пожежно-рятувальними підрозділами. Вони бувають різного виду:
- державні, підпорядковані Державній службі з надзвичайних ситуацій;
- місцеві (комунальні), які утримуються місцевим самоврядування;
- відомчі (на об’єктах, закріплених за профільними органами влади, наприклад, у державних портах, заводах, на залізниці тощо);
- добровільні (де основу команди складають добровольці).
Власне останні і є ДПК, однак вони є доволі цікавим видом пожежно-рятувальних підрозділів і можуть теж бути різними. Але про це дещо пізніше.
Для чого взагалі потрібні ДПК, якщо є мережа державних?
В Україні функціонує дійсно доволі багато державних підрозділів у кількісному вираженні – більше 1000. Однак навіть такої кількості, навіть з підтримкою місцевих (комунальних) підрозділів, такої кількості не вистачає для адекватного реагування. Справа в тому, що пожежа – це подія, яка швидко поширюється, і для належного реагування потрібно максимально скорочувати час доїзду команди. Для прикладу в успішних західних країнах цей показник складає 5-6 хвилин. Швидкий доїзд сприяє зменшенню кількості матеріальних збитків і – що головне – запобігає людським жертвам. Наприклад, в США при населенні вдесятеро більшим за населення України річна кількість жертв від пожеж перевищує кількість таких жертв в України лише в півтора рази.
Національною Стратегією реформування ДСНС заплановано досягнення показника реагування 10 хвилин у містах та 20 хвилин у сільській місцевості. Тобто навіть цей показник, який в рази більший за міжнародні стандарти, на жаль, наразі не виконується. І для досягнення цього показника в Україні необхідно створити приблизно ще 1000 пожежно-рятувальних підрозділів. Утримання такої мережі за державні кошти не є доцільним, тим паче, що пожежі у сільській місцевості трапляються рідше, ніж в містах. Відтак ефективним способом розширення мережі є створення добровільних пожежних команд.
Чому добровільні пожежні команди – це ефективно?
Створення добровільних пожежних команд – це перевірена іншими країнами практика, яка успішно працює в Польщі, Естонії, Німеччині, Австрії, США, Канаді та ряді інших країн. Крім економічної ефективності залучення (добровольці зазвичай не отримують винагороди або ж отримують незначну винагороду безпосередньо за виклик – при цьому найчастіше вони жертвують її на розвиток команди), добровільний пожежний рух значною мірою впливає на попередження пожеж та гуртування громади.
По-перше, це представники громади, які сприймаються як рівні собі.
По-друге, особисте знайомство з кимось, хто є добровільним пожежником, позитивно впливає на поведінку таких людей, адже виникає предметне розуміння щодо того, хто персонально ліквідовує наслідки неналежної поведінки.
По-третє, репутація ДПК як місцевих активістів / героїв може також позитивно впливати на сприйняття закликів до запобігання серед населення.
По-четверте, добровільна пожежна команда може символізувати місце згуртованості громади, а отже і впливати на інші ініціативи з активізації і гуртування населення як якірна точка. Так, у країнах ЄС депо ДПК – це і гуманітарний штаб, і клуб для підлітків, і місце святкувань весіль, і місце для проведення недільних барбекю.
Як утворюються добровільні пожежні команди в Україні?
Як зазначали вище, добровільні пожежні команди – доволі цікава форма пожежно-рятувальних підрозділів, оскільки є декілька суб’єктів, які їх можуть створювати, ще й у різній організаційній формі.
Так, ДПК можуть утворюватись:
- органами місцевого самоврядування – з числа осіб, які постійно проживають на відповідній території;
- громадськими організаціями – з числа їх членів;
- суб’єктами господарювання, іншими юридичними особами – з числа їх працівників.
При цьому ДПК можуть утворюватись у вигляді юридичних осіб, відокремлених підрозділів або ж без утворення чогось з переліченого. Детальніше про порядок утворення дивіться у розділі «Хочу відкрити ДПК».
Цікавий факт. Відповідно до підзаконних актів пожежно-рятувальні підрозділи для забезпечення добровільної пожежної охорони можуть утворюватись у вигляді пожежних команд та пожежних дружин. Перші мають у використанні пожежний автомобіль чи пристосовану техніку. Другі – забезпечені лише мотопомпами та первинними засобами пожежогасіння. Вид таких підрозділів не впливає на організаційно-правову форму чи порядок утворення та оформлення відносин з добровільними пожежниками.
Хто може долучатись до діяльності ДПК?
Кодекс цивільного захисту України передбачає, що до діяльності ДПК можуть долучатись члени та учасники пожежно-рятувального підрозділу для забезпечення добровільної пожежної охорони (члени та учасники ДПК).
Члени ДПК – це добровільні пожежники, тобто ті хто безпосередньо залучаються до гасіння пожеж. Членами ДПК можуть стати повнолітні особи, без обмежень по статі, придатні за станом здоров’я до небезпечних робіт, уклали з ДПК договір та пройшли первинну підготовку. Засновник ДПК обов’язково має застрахувати добровільних пожежників.
Учасники ДПК – це прихильники підрозділу, які хочуть долучитись до його діяльності, але тільки у безпечних роботах (наприклад, превентивні заходи, соціальні кампанії, пошук фінансування тощо). Учасникам не потрібно проходити медогляд та первинну підготовку. Віковий поріг для учасників встановлюється установчими документами ДПК.