ПІШОХОДАМ НЕОБХІДНО НОСИТИ СВІТЛОПОВЕРТАЛЬНІ ЕЛЕМЕНТИ
У зв’язку із скороченням світлового дня, зростає кількість дорожньо-траанспортних пригод (далі – ДТП) за участю пішоходів та велосипедистів, які не є обладнаними освітлювальними приладами або світловідбивними елементами.
Уряд на виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, підтримав цю ініціативу та вніс зміни у законодавство, відповідно до яких пішоходи повинні використовувати світлоповертальні елементи для своєчасного їх виявлення іншими учасниками дорожнього руху.
Яким нормативним актом регулюються права та обов’язки пішоходів?
Права та обов’язки пішоходів регулюютьсяПравилами дорожнього руху, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 (далі – ПДР).
Яким документом уряд вніс зміни у ПДР щодо використання пішоходами світлоповертальних елементів?
11 листопада 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306» № 1105 (далі – Постанова) щодо використання пішоходами світлоповертальних елементів.
Коли Постанова набрала чинності?
Постанова набрала чинності 17 листопада 2020 року.
Куди внесли зміни щодо прав та обов’язків пішоходів?
Постановою внесено зміни у п.4.4 ПДР щодо використання пішоходами світлоповертальних елементів.
Коли необхідно використовувати світлоповертальні елементи?
У темну пору доби та в умовах недостатньої видимості пішоходам необхідно використовувати світлоповертальні елементи.
Темна пора доби – це частина доби від заходу до сходу сонця (п.1.10 ПДР).
Недостатня видимість – це видимість дороги в напрямку руху менше 300 м, у сутінках, в умовах туману, дощу, снігопаду тощо (п.1.10 ПДР).
Кому необхідно використовувати світлоповертальні елементи?
Пішоходам, які рухаються проїзною частиною чи узбіччям, необхідно використовувати світлоповертальні елементи.
Пішохід – особа, яка бере участь у дорожньому русі поза транспортними засобами і не виконує на дорозі будь-яку роботу. До пішоходів прирівнюються також особи, які рухаються в кріслах колісних без двигуна, ведуть велосипед, мопед, мотоцикл, везуть санки, візок, дитячу коляску чи крісло колісне.
Узбіччя – виділений конструктивно або суцільною лінією дорожньої розмітки елемент автомобільної дороги, який прилягає безпосередньо до зовнішнього краю проїзної частини, розташований з нею на одному рівні та не призначений для руху транспортних засобів, крім випадків, передбачених цими Правилами. Узбіччя може використовуватися для зупинки і стоянки транспортних засобів, руху пішоходів, мопедів, велосипедів (за відсутності тротуарів, пішохідних, велосипедних доріжок або у разі неможливості пересуватися по них), гужових возів (саней) (п.1.10 ПДР).
Які світлоповертальні елементи необхідно використовувати?
Пішоходам необхідно використовувати світлоповертальні елементи (стрічку, наклейку, жилет тощо) або бути в одязі, який має світлоповертальні елементи.
Для чого необхідно використовувати світлоповертальні елементи?
Світлоповертальні елементи необхідно використовуватидля своєчасного виявлення пішоходів іншими учасниками дорожнього руху.
Надання права на пересування велосипедистам смугами для громадського транспорту
Постановою було дозволено велосипедистам рухатись смугою для маршрутних транспортних засобів. Попередня редакція ПДР дозволяла рух та зупинку на цій смузі тільки для таксі.
Отже, з 17 листопада 2020 року всі пішоходи, які рухаються у темну пору доби та в умовах недостатньої видимості, проїзною частиною чи узбіччям, для забезпечення власної безпеки зобов’язані носити світлоповертальні елементи (стрічки, наклейки, жилети тощо).